ورود | ثبت نام

رای ثبت نام در این دوره بر روی این لینک کلیک کنید

از كار انداختن ضامن کلیاتی در مورد آمار
از كار انداختن ضامن متغیر
از كار انداختن ضامن توصیف عددی نتیجه مشاهدات
از كار انداختن ضامن احتمالات (1)

دلایل ضرورت یادگیری آمار زیستی را فهرست کنید.

1- اطلاع از جدیدترین دستاوردهای پزشکی
پزشکان همیشه علاقه مندان تا از آخرین دستاوردها و پیشرفت های حوزه علوم پزشکی مطلع باشند. از سوی دیگر تمام منابع در دسترس یا مقالات پزشکی مورد اطمینان نمی باشند.
طی مطالعه ای که ,Goldschmidt Williamson و colton در سال 1986 انجام دادند، در ارزیابی 4235 مقاله که در بیش از 30 مجله معتبر علوم پزشکی دنیا همچون Annals of Internal medicine, The new England journal of medicine, Lancet, The journal of American Medical Association و ... چاپ شده بودند فقط 20% آنها واجد معیارهای معتبر بودند.
گر چه در طی سال های اخیر فرایند بررسی محتوای مقالات از نظر کیفی بهبود یافته است اما همچنان این پژوهشگر است که باید با اطلاع از روش های آماری نگاه نقادانه ای بر منابع ارائه شده داشته باشد.
2- کاربرد نتایج پژوهش ها در درمان بیماران
پزشکان عموماً علاقه مندند آخرین پیشرفت های پزشکی را برای کمک هر چه بیشتر به بیماران شان در درمان آنها به کارگیرند.
به عبارت دیگر هدف آنها از مطالعه منابع پزشکی جدید، صرفاً آشنایی با تحولات در سایر رشته های مرتبط نمی باشد بلکه آنها می خواهند از این پیشرفت های علمی در کار خود بهره مند شوند.
از طرف دیگر شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی با توجه به هزینه های بالای تولید محصولات آنها برای بازگشت سرمایه و سودآوری تلاش گسترده ای جهت فروش تولیدات خود دارند.
آنها برای فروش محصولات خود باید پزشکان را متقاعد کنند که دارو یا تجهیزات ساخته شده به مراتب از انواع مشابه بهتر می باشد و با این هدف گاهی به طرح ادعاهایی با ارزش علمی پایین می نمایند.
3- تفسیر روش های تشخیصی
پزشکان باید از تست های تشخیصی معتبر جهت تصمیم گیری برای و درمان بیماران استفاده نمایند آنها باید از حساسیت یک روش تشخیصی در کشف بیماری در افراد مبتلا (sensitivity) و میزانی که این روش تشخیصی، فقدان بیماری را در افراد سالم نشان می دهد (specificity) آگاهی داشته باشند.
آنها باید همچنین تفسیر نتایج ارزش اخباری مثبت (positive predictive value) و ارزش اخباری منفی (negative predictive value) و سایر شاخص های مرتبط را بدانند.